KATALOG PRODUKTÓW

Nawiewniki okienne

Nawiewniki okienne to jedno z naszych wiodących rozwiązań w ofercie obejmujących okienną wentylację. Brookvent Polska zyskał status lidera w produkcji aluminiowych nawiewników okiennych manualnych, ciśnieniowych i higrosterowanych w Polsce. Co warto o nich wiedzieć przed zakupem? Jaki nawietrzak okienny wybrać? Na jakiej zasadzie działa nawiewnik higrosterowany? O tym dowiesz się poradnika naszego eksperta produktowego.

Nawiewniki okienne Brookvent: co warto o nich wiedzieć?

Aby dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach w zakresie wentylacji okiennej, zachęcamy do zapoznania się z poniższym krótkim przewodnikiem. Dowiesz się z niego o nawietrzakach okiennych, ich typach, cechach szczególnych, budowie, zastosowaniu. Czy wiesz, czym jest filtr antysmogowy.

Jako Brookvent posiadamy 40-letnie doświadczenie w branży wentylacji budownictwa mieszkaniowego, komercyjnego oraz budynków użyteczności publicznej. Jesteśmy pionierem w produkcji nawiewników okiennych w Wielkiej Brytanii. Dlatego uważamy, że nasza wiedza i doświadczenie pomogą Ci w wyborze właściwego rozwiązania.

O czym piszemy poniżej?

 • Co to są nawiewniki okienne i jak działają?
 • Skutki braku nawiewników
 • Rodzaje nawiewników
 • Podstawowe zasady działania nawiewników okiennych: ciśnieniowe i higrosterowane
 • Montaż nawiewników okiennych
 • Nawiewniki naramowe a wszybowe – jaka jest główna różnica?
 • Nawiewniki naramowe a ścienne – jaka jest główna różnica?
 • Kiedy warto zamontować nawiewniki okienne?
 • Czy należy czyścić nawiewniki okienne?
 • Korzyści z używania nawiewników okiennych
 • Nawiewnik okienny antysmogowy NovaAIR
 • Podsumowanie – nawiewniki okienne

 


Co to są nawiewniki okienne i jak działają?

Nawiewniki okienne umożliwiają doprowadzenie do pomieszczenia świeżego powietrza z otoczenia budynku do wewnątrz pomieszczenia bez konieczności otwierania okna. Wszystkie nawiewniki okienne to urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania energią. Sprawdzą się idealnie zarówno przy wentylacji grawitacyjnej, jak i w systemach wentylacji mechanicznej.


Jak działa nawietrzak powietrza? Rozwiązanie działa na zasadzie pasywnego nawiewu, czyli wykorzystuje naturalne różnice ciśnień do wprowadzania świeżego powietrza do pomieszczeń. Regulacja nawiewnika może być ręczna bądź automatyczna.

Nawiewnik wentylacyjny składa się zwykle z dwóch elementówregulatora montowanego po wewnętrznej stronie okna oraz czerpni montowanej po zewnętrznej stronie okna. W zależności od modelu nawiewnika mogą występować dodatkowe elementy nawiewnika (łącznik akustyczny, manualny kontroler czy filtr antysmogowy).

Skutki braku nawiewników

Niewystarczająca wentylacja budynku skutkuje nie tylko kondensacją pary wodnej na szybach, lecz przede wszystkim stanowi zagrożenie dla pojawienia się szkodliwych osadów na ścianach o charakterze grzybowym lub pleśniowym.

W nieefektywnie wentylowanym otoczeniu utrzymuje się uciążliwy zapach, a mieszkańcy coraz częściej doświadczają problemów zdrowotnych takich jak astma czy też inne choroby układu oddechowego.

Jakie są skutki braku nawiewników okiennych

By temu zapobiec, wychodzimy na przeciw potrzebom rynku i posiadamy różne rodzaje nawiewników powietrza w naszej ofercie.

Jeśli wentylacja będzie nieprawidłowa może to spowodować również odwrócenie ciągu w kanałach wentylacyjnych.

Rodzaje nawiewników

Klasyfikujemy nawiewniki okienne naramowe według następujących typów. By dowiedzieć się o nich więcej kliknij w wybraną kategorię.

◾️ Nawiewnik ciśnieniowy okienny – sprawdź dostępne modele

nawiewniki ciśnieniowe brookvent jaki wybrać

◾️ Nawiewniki okienne higrosterowane – sprawdź dostępne modele

Jaki nawiewnik higrosterowany wybrać?

◾️ Nawiewniki okienne manualne – sprawdź dostępne modele

nawiewniki okienne ręczne manualne brookvent

Wszystkie typy nawiewników okiennych występują w wersjach akustycznych (nawiewnik higrosterowany akustyczny, nawiewnik ciśnieniowy akustyczny, nawiewnik okienny z manualną regulacją akustyczny).

Okienny nawiewnik powietrza akustyczny jest wyposażony w specjalne pianki tłumiące, które redukują hałas z zewnątrz. Tłumienie hałasu to dodatkowa funkcja nawiewników. Czerpnia nawiewnika może występować w wersji podstawowej lub akustycznej. Dzięki czemu użytkownik może cieszyć się spokojem i ciszą w pomieszczeniach, nawet przy otwartych nawiewnikach.

Im wyższa wartość poziomu tłumienia hałasu, tym większy komfort w mieszkaniu.

Podstawowe zasady działania nawiewników okiennych

Nawiewniki okienne ciśnieniowe działają na zasadzie różnicy ciśnień między wnętrzem mieszkania a otoczeniem. Gdy w pomieszczeniu jest wyższe ciśnienie niż na zewnątrz, powietrze jest wpuszczane przez nawiewnik do wnętrza. Natomiast gdy ciśnienie na zewnątrz jest wyższe, nawiewnik wentylacyjny automatycznie przymyka się, zapobiegając nadmiernemu przepływowi powietrza.

W zależności od modelu nawiewników okiennych ciśnieniowych w regulatorze lub w czerpni znajduje się automatyczny ciśnieniowy stabilizator przepływu (zwany inaczej aerostatem ciśnieniowym), dzięki czemu nawiewnik ciśnieniowy działa automatycznie. Stabilizator ciśnieniowy ma za zadanie zahamować nagły napływ powietrza do pomieszczenia.

Nawiewniki okienne higrosterowane automatycznie regulują napływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczenia w zależności od poziomu wilgotności względnej w lokalu, dzięki umieszczonej wewnątrz regulatora taśmie poliamidowej.

Gdy w pomieszczeniu jest wysoki poziom wilgotności taśma poliamidowa rozszerza się, co powoduje, że nawiewnik się otwiera i następuje napływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczenia. W momencie gdy wilgotność jest na niskim poziomie, nawiewnik przymyka się zapobiegając nadmiernemu przepływowi powietrza.

Higrosterowane nawiewniki do okien cechuje energooszczędność. Automatyczne nawiewniki higrosterowane mogą występować w wersji dwusystemowej, dzięki ciśnieniowej czerpni powietrza użytkownik może przełączyć pracę nawiewnika z trybu higrosterowanego automatycznego na tryb ciśnieniowy z automatyczną regulacją.

Higrosterowane nawiewniki powietrza to modele, gdzie za kontrolę przepływu odpowiada taśma poliamidowa oraz użytkownik, gdyż nawiewniki często mają możliwość przymknięcia za pomocą pokrętła do regulacji.

Nawiewniki okienne manualne (zwane również nawiewnikami ręcznymi, nawiewnikami z manualnym sterowaniem) to rozwiązania w których, o regulacji i stopniu jego otwarcia decyduje użytkownik.

Manualny nawiewnik działa na zasadzie różnicy ciśnień między wnętrzem a otoczeniem. Gdy w pomieszczeniu jest wyższe ciśnienie niż na zewnątrz, powietrze jest wpuszczane przez nawiewnik do wnętrza. Nawiewnik okienny z manualną regulacją to ekonomiczne rozwiązanie. Ręczną regulację i kontrolę przepływu powietrza może zapewnić manualny kontroler, pokrętło bądź wajcha.

Wszystkie nawiewniki powietrza z wyżej wymienionych rodzajów nawiewników można wyposażyć w filtr antysmogowy/antyalergiczny Nova Air. Filtr antysmogowy to produkt z możliwością samodzielnego montażu, jeśli posiadamy zamontowany wcześniej nawiewnik. Nawiewnik okienny antysmogowy to powietrze wolne od zanieczyszczeń.

Prócz wskazanych wyżej nawietrzaków okiennych znajdą Państwo w naszej ofercie również nawiewniki wszybowe oraz nawiewniki ścienne.

Montaż nawiewników okiennych

Zgodnie z wytycznymi wszystkie nawietrzaki powietrza powinny być montowane w górnej części stolarki okiennej. Zalecamy montaż otworami regulatora ku górze, gdzie powietrze jest najcieplejsze. Przy montażu nawiewnika należy wykonać otwory zgodnie z dokumentacją techniczną nawiewnika.

Nawiewniki można montować:

◾️ w stolarce PVC (przylgi okienne skrzydła i ościeżnicy),

◾️ aluminiowej (bezpośrednio w profilu),

◾️ drewnianej (w skrzydle, ewentualnie ościeżnicy).

Kto montuje nawiewniki? Montaż nawiewników zwykle odbywa się w czasie montażu okna bądź po jego zamontowaniu. Jeśli frezowanie nie zostało wykonane na etapie produkcji okna, jest to montaż za pomocą specjalistycznego sprzętu – frezarki do frezowania profilu okiennego.

O czym należy dodatkowo pamiętać przy montażu? By nawiewnik działał prawidłowo należy wykonać frezowanie zgodnie z zaleceniami producenta, które są dostępne w naszych instrukcjach montażu (dla każdego z oferowanych modeli). Przy montażu nawiewników należy pamiętać o weryfikacji konstrukcji okna.

Błędne frezowanie może uszkodzić konstrukcję okna dlatego montaż nawiewników najlepiej zlecić profesjonalnym montażystom. Kolejnym błędem podczas montażu nawiewników może być montaż w dolnej części stolarki okiennej, co może powodować nadmierne wychładzanie pomieszczenia.


Nawiewniki naramowe a wszybowe – jaka jest główna różnica?

Nawiewniki okienne wszybowe i naramowe różnią się głównie sposobem montażu oraz ilością wpuszczanego powietrza.

Nawiewniki wszybowe produkowane są na specjalne zamówienie dla konkretnej szerokości szyby oraz pakietu szybowego. Są szczególnie cenione w obiektach komercyjnych (np. lokalach usługowych budynków mieszkalnych), gdyż umożliwiają doprowadzenie dużej ilości powietrza za pomocą jednego nawiewnika. Oba typy nawiewników, zarówno wszybowy, jak i naramowy, gwarantują doskonałą wentylację, ale różnią się dostępnymi opcjami montażu i estetyką.

Nawiewniki naramowe a ścienne – jaka jest główna różnica?

Montaż nawiewników okiennych jaka sama nazwa wskazuje odbywa się na oknie, natomiast nawiewniki ścienne montowane są w ścianie na wprost lub w glifie okiennym. Nawiewniki okienne oraz nawiewniki ścienne mają podobny przepływ powietrza, natomiast nawiewniki ścienne mają zwykle wyższą izolacyjność akustyczną (wyższe tłumienie hałasu) niż okienne nawiewniki powietrza.

Kiedy warto zamontować nawiewniki okienne?

Nawiewniki okienne warto zamontować w każdym budynku, który wymaga odpowiedniej cyrkulacji powietrza i zapewnienia świeżego powietrza w pomieszczeniach. Są szczególnie przydatne w nowoczesnych, energooszczędnych budynkach mieszkalnych, gdzie szczelność termiczna może ograniczać naturalną wymianę powietrza.

W związku ze zużyciem powietrza konieczna jest jego wymiana, gdyż zużyte powietrze będzie powodowało po czasie zagrożenie dla mieszkańców, jak i budynku. Nawiew to obowiązkowy element systemu wentylacji, stąd zastosowanie nawiewnika do okien jest konieczne dla prawidłowej rotacji powietrza.


Czy należy czyścić nawiewniki okienne?

Wszystkie nawiewniki powietrza należy regularnie czyścić za pomocą miękkiej szmatki bez użycia jakichkolwiek płynów czy też ogólnodostępnych środków czyszczących. Podczas mycia okien nawiewnik należy odpowiednio zabezpieczyć, gdyż nie wolno dopuścić do jego zamoczenia.

Korzyści z używania nawiewników okiennych

Zastosowanie nawiewników do okien spowoduje, że nawet przy zamkniętych oknach świeże powietrze będzie dostarczane do pomieszczenia przy jednoczesnym komforcie tłumienia hałasu. Zamontowanie nowoczesnych nawiewników okiennych zapobiegnie powstaniu pleśni, grzybów i wilgoci. Nawiewnik okienny wpuszcza odpowiednią ilość powietrza do pomieszczenia a przy zastosowaniu filtra antysmogowego posiada właściwości ograniczające przenikanie alergenów i smogu.

Nawiewnik okienny antysmogowy

W obszarach miejskich, gdzie powietrze jest zanieczyszczone smogiem, warto rozważyć montaż nawiewników okiennych z filtrem antysmogowym, które skutecznie zatrzymają szkodliwe cząsteczki. Nawiewniki antysmogowe są przeznaczone dla wszystkich, którzy pragną oddychać czystym powietrzem w pomieszczeniu.

Nawiewniki antysmogowe to niewielka inwestycja w wyższą jakość powietrza w Twoim mieszkaniu.

Podsumowanie – nawiewniki okienne

Wszystkie nawiewniki okienne pomagają w dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń. Są one obowiązkowym elementem prawidłowo działającego systemu wentylacji. Jest to szczególnie ważne w dobrze izolowanych budynkach, gdzie naturalna cyrkulacja powietrza może być ograniczona. Jako lider na polskim rynku oferujemy różne rodzaje nawiewników powietrza, a ilość zrealizowanych projektach jest dowodem na wysoką jakość naszych rozwiązań.

Jeśli jednak wciąż masz wątpliwość, co do wyboru odpowiedniego nawiewnika skontaktuj się z Nami. Pomożemy Ci w doborze idealnego rozwiązania dla Twojej inwestycji.