Brookvent airstream
Niskoenergetyczny system wentylacji wywiewnej z centralnym wentylatorem airstream
Niskoenergetyczny centralny wentylator airstream 1.1 przeznaczony jest do usuwania zużytego i wilgotnego powietrza z pomieszczeń,. Jego konstrukcja pozwala na podłączenie do pięciu wywiewów jednocześnie. Eliminuje to potrzebę montowania tradycyjnych, czesto nieskutecznych i hałaśliwych wentylatorów kanałowych w poszczególnych pomieszczeniach. Jego zastosowanie warto przemysleć już na etapie projektu budynku, możemy zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych(poza pionem kuchennym), przez co wpływa to korzystnie na całą ekonomikę przedsięwzięcia. Systemy airstream współpracują z nawiewnikami okiennymi lub ściennymi, odpowiedzialnymi za dostarczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza
Jak to działa?
System wentylacji wywiewnej airstream działa poprzez systematyczne usuwanie powietrza z kuchni oraz innych pomieszczeń pomocniczych. Urządzenie może dzięki funkcji „turbo” gwałtownie zwiększyć wymianę powietrza, skutecznie usuwając z powietrza nadmiar wilgoci i innych zanieczyszczeń. Do tego zadania można wykorzystać szereg czujników/przełączników. System składa się z 1 wentylatora do którego, za pomocą kanałów, można podłączyć do pięciu zaworów wywiewnych jednocześnie. Wentylator odprowadza wyciągane z pomieszczeń powietrze do atmosfery, przez kanał o średnicy 125mm(wykorzystując do tego wyrzutnie ścienną lub wywietrznik dachowy). System centralnej wentylacji wywiewnej tworzy w budynku podciśnienie, które powoduje że świeże powietrze jest dostarczane do pomieszczeń przez nawiewniki okienne.
Jakie są korzyści z systemu centralnej wentylacji wywiewnej airstream?
Opłacalność: System airstream zastępuje potrzebę instalowania lokalnych wentylatorów wyciągowych w każdym z pomieszczeń pomocniczych. Płacisz za działanie tylko jednego niskoenergentycznego wentylatora EC, tym samym oszczędzając na ogólnych kosztach eksploatacji. Na etapie projektu możesz zrezygnować również z budowy zbędnych kominów wentylacyjnych.
Ciche rozwiązanie:. Niskoenergetyczny system wentylacji oparty na airstream 1.1 E został zaprojektowany w taki sposób, by jego cią gła praca nie wpływała negatywnie na komfort przebywania w wentylowanych pomieszczeniach. Cel ten został osiągnięty dzięki zastosowaniu wentylatorów EC, które w porównaniu do tradycyjnych są bardziej ciche.
Skuteczna wentylacja: System airstream został zaprojektowany tak, by zapewnić stałą cyrkulację powietrza. Zanieczyszczone powietrze jest wyciągane i wyrzucane na zewnątrz, a świeże powietrze dzięki różnicy ciśnień wywołanej przez wentylator jest dostarczane do budynku przez nawiewniki okienne. Wentylacja z airstream jest zapewniona przez cały rok i w przeciwieństwie do systemów wentylacji grawitacyjnej, niezależna od warunków atmosferycznych.
Estetyka: szeroka gamma dostępnych na rynku zaworów nawiewnych lub kratek podłączonych do kanałów wentylacyjnych pozwala na szerszy wybór rozwiązania które będzie pasować do wystroju Twojego wnętrza. Ponadto, system wymaga montażu tylko jednej wyrzutni ściennej lub wywietrznika dachowego, dzięki czemu zyska wygląd naszego domu.
Co to jest “Specific Fan Power”?
Systemy wentylacji mechanicznej, aby pracować wymagają podłączenia do zasilania elektrycznego (zasilenie wentylatorów, transformatorów, kontrolerów itd.). Określenie „Specific Fan Power” jest używane dla porównania zapotrzebowania energii elektrycznej zużywanej przez różne systemy wentylacyjne.
Specific Fan Power jest definiowany przez Stowarzyszenie Oszczędzania Energii jako pobór mocy w Watach wentylatorów( i pozostałych elektrycznych komponentów systemu) podzielony przez uzyskiwany strumień przepływu powietrza w litrach na sekundę (W/l/s).
Kalkulacja Specific Fan Power: System Wentylacji Wywiewnej
Dla małego domu z kuchnią i 1 łazienką, wymagany minimalny poziom powietrza wywiewanego jest określona na poziomie 21 l/s (Cześć F: Anglia & Walia 2010). Dla przykładu: jeśli urządzenie zużywa 3,5 Wat aby osiągnąć powyższą wartość przepływu powietrza wówczas:
Specific Fan Power (SFP): 3,5 / 21 = 0.16 W/l/s
Stowarzyszenie Oszczędzania Energii rekomenduje aby wartość SFP była równa lub niższa od 0,6 W/l/s.
Brookvent airstream jest w stanie osiągnąć wartość SFP na poziomie 0,16 W/l/s.
Jakie są typowe koszty działania systemu?
Kalkulacja kosztu działania
System centralnej wentylacji wywiewnej Brookvent airstream 1.1 E
Typ mieszkania: Kuchnia + 2 łazienki
Założenia: System działa na wentylacji dyżurnej przez 22h dziennie, a na prędkości turbo(przyśpieszonej) przez 2h dziennie.
Prędkość 2 (dyżurna) | 22h @ 0.0049 kW | = 0.108 kWh |
Prędkość 3 (turbo) | 2h @ 0.011 kW | = 0.022 kWh |
Suma | 0.13 kWh x 365dni | = 47,45 kWh |
47,45 kWh | @ 0,55 groszy za kWh | = 26,10 zł na rok |
W tym scenariuszu działanie systemu Brookvent airstream 1.1 E będzie kosztować tylko 7gr dziennie.
Jak poprawnie zainstalować system?
Brookvent zawsze stara się mieć dobre relacje ze swoimi partnerami. Z naszego doświadczenia wiemy, że tylko wzajemna współpraca na etapie planowania, realizacji, uruchomienia systemu przyniesie efekty w postaci skutecznego systemu wentylacyjnego z którego nasz wspólny klient – użytkownik będzie w pełni zadowolony.
Systemy centralnej wentylacji wywiewnej są zazwyczaj instalowane w 2 etapach. W 1-szym etapie zgodnie z projektem systemu, montowana jest większość kanałów wentylacyjnych oraz okablowanie (uwzględniane są wymagania dotyczące umiejscowienia czujników takich jak np. higrostaty). W 2-ej fazie montażu instalowany jest system, wszystkie kanały oraz okablowanie są łączone z wentylatorem, zawory nawiewne i wywiewne są montowane w zaplanowanych wcześniej miejscach i regulowane. Na końcu następuje odbiór systemu w zgodzie z odpowiednimi przepisami budowlanymi.
Systemy centralnej wentylacji wywiewnej Brookvent airstream są zaprojektowane do stosowania w budownictwie mieszkaniowym. W niektórych przypadkach są w stanie obsłużyć małe nieruchomości komercyjne. Wentylator zazwyczaj montowany jest na poddaszu lub w pomieszczeniu gospodarczym w sposób umożliwiającym jego serwis. Do połączeń pomiędzy urządzeniem a każdym z anemostatów zaleca się używania sztywnych kanałów. Wszystkie przewody przechodzące przez nieogrzewane, nieizolowane części budynku (np. przez zimną powierzchnię na poddaszu, gdzie izolacja jest pomiędzy krokwiami) muszą być zaizolowane w celu uniknięcia kondensacji pary wodnej.
Jeśli jesteś zainteresowany instalacją niskoenergetycznego systemu wentylacji wywiewnej, ważne jest aby rozważyć tą instalację już w fazie projektowania budynku. System ten wymaga dość szerokiego zakresu prac i wymaga punktów dostępowych przy pracach związanych z instalacją kanałów do wszystkich pomieszczeń suchych(mieszkalnych) i mokrych(pomocniczych).
Firma Brookvent jest bardzo doświadczona w projektowaniu całych systemów i może dostarczyć profesjonalne wskazówki wykorzystując do tego oprogramowanie CAD.
Zadzwoń do nas a pomożemy w projektowaniu, instalacji oraz odbioru sytemu.